RADY PRE REALIZÁCIU OPLOTENIA – 2. časť
29. 1. 2020
Chystáte sa na realizáciu nového oplotenia okolo vašej záhrady alebo rodinného domčeka? Na základe našich dlhoročných skúseností by sme vám radi poskytli niekoľko tipov a rád, ktoré vám môžu pomôcť pri plánovaní a realizovaní vášho projektu.
Základné otázky, ktoré je dobré si položiť pred tým, než sa pustíte do stavby oplotenia, sme už spomenuli v článku „Rady pre realizáciu oplotenia – 1. časť“. Tentoraz sa zameriame na pár tipov súvisiacich s výberom vhodných prvkov a materiálov.
Odolnosť plotu
Všetky druhy oplotenia štandardne ponúkame vo variante pozinkovanej alebo pozinkovanej a následne poplastovanej. Obe dve varianty majú kvalitne spracované povrchy, ktoré zaručia dlhú životnosť plotu. Výhodou poplastovaného oplotenia je možnosť zladiť farbu plotu napríklad k fasáde domu alebo oknám a dverám, obľúbenou variantou je v tomto prípade oplotenie vo farbe antracitovej šedej. Pozinkované oplotenie je zase menej náchylné na odreniny, ktoré sú vo farebnom laku viac viditeľné.
Všeobecne platí, že čím je drôt silnejší (pletiva, siete, panely), tým je oplotenie pevnejšie. Vyššiu pevnosť zaručí tiež väčšia hustota malých ôk, v prípade plotových panelov vodorovné prelisy. Ak si s výberom neviete rady, opýtajte sa v plotovom centre. Naši odborníci majú dostatok skúseností a dokážu vybrať vhodné riešenie pre potreby konkrétneho typu objektu alebo pozemku.
Stĺpiky
S ohľadom na výšku a tuhosť oplotenia je nutné vyberať tiež stĺpiky. Spravidla môžete vyberať zo stĺpikov s kruhovým alebo štvorcovým/obdĺžnikovým profilom, farby a povrchová úprava by vždy mala sedieť k vami zvolenému oploteniu. Vždy však platí rovnaké pravidlo – nezabudnite, že stĺpik je potreba ukotviť aspoň 50 cm do zeme, aby nedošlo k vyvráteniu plotu. Preto si stĺpiky obstarajte minimálne o 50 cm vyššie, ako je zamýšľaná výška oplotenia. Ak plánujete oplotenie vyššie ako 1,5 m, pre istotu zvoľte stĺpiky aj o 60–70 cm vyššie. Dajte tiež pozor na podhrabové dosky, ktoré celkovo oplotenia zvyšujú. Nezabudnite preto opäť pripočítať potrebnú výšku k výške stĺpiku.
Zvieratá
Ak v súčasnosti máte štvornohých domácich miláčikov, alebo plánujete obstaranie si psieho spoločníka, buďte prezieraví. Zvážte vybrané plemeno a ich správanie. Ak uvažujete, že si v budúcnosti zaobstaráte psa, určite sa o tom zmieňte vášmu projektantovi alebo špecialistovi v plotovom centre. Na základe svojich skúseností vám odporučí najvhodnejšie riešenie s ohľadom na veľkosť plemena a vaše požiadavky.
Bohužiaľ sa stáva, že ľudia postavia plot, po niekoľkých rokoch si zaobstarajú psa a ten ho počas pár dní poškodí. Rovnaký vplyv môžu mať zvieratá aj na pozemku susednom, spýtajte sa preto majiteľov, aké majú plány. Môžete si tak ušetriť nepríjemné ťahanice o nápravu škody.
Pre oplotenie výbehov pre väčšie plemená psov neodporúčame klasické pletivá, ktoré náporu pazúrov a ostrých zubov nemusia vždy odolať. Akonáhle dôjde k prasknutiu alebo prekusnutiu drôtu, pletivo sa začne rozpletať. Vhodnejšie sú plotové siete, ktoré sú zvárané v každom bode kríženia drôtov, k veľkým alebo silným plemenám psov by sme potom ideálne vyberali z 3D zváraných plotových panelov.
Pozor na zatienenie
Od nového plota často očakávame, že nám poskytne maximálne súkromie. Napriek tomu upevnenie zatieňovacej tkaniny, rôznych plachiet alebo rohoží k plotu premyslite. Na plot, ktorý je opatrený zatienením, sa totiž nevzťahuje záruka, avšak pritom je náchylnejší na poškodenie. Stredne silný vietor dokáže poriadne pohnúť aj päťnásť tunovou plachetnicou a stačí mu k tomu plachta o rozmere 40 m², keď teda vytvoríte na vašom plote podobnú „plachtu“, hrozí vyššie riziko, že ho vietor zvalí. Ak sa aj napriek tomu pre zatienenie rozhodnete, vyskúšajte vypozorovať, z akej strany najčastejšie fúka, a podľa toho tkaninu pripevnite – aj keby to malo znamenať, že ju pripevníte z vonkajšej strany plota. Tkaninu ani potom nepripevňujte príliš napevno, pri silnom vetre je lepšie prísť o zatienenie, než o plot.
Bránky
Ak máte väčší pozemok a plánujete osadenie plota niekoľkými bránkami, venujte všetkým bránkam rovnakú pozornosť. U bránky v odľahlej časti pozemku sa ponúka zvoliť lacnejšie, menej kvalitné riešenie. Pokiaľ ale budete bránku využívať nepravidelne, môže dôjsť ku zreznutí pántov a iných dôležitých častí. Preto vášmu plotu doprajte bránky zodpovedajúcej kvality a do odľahlých častí záhrady sa zhruba raz za 2 mesiace prejdite a skontrolujte, že nič nezrezlo a všetko funguje, ako má.
Aj u bránok si dajte pozor na výšku – pokiaľ kupujete oplotenie s podhrabovými doskami, je potreba zaobstarať bránku vyššiu práve o výšku podhrabovej dosky.